14 MAJ 2018

Wycieczka do Planetarium w Chorzowie

Planetarium Śląskie to największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku położonym w Chorzowie, utworzone dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Planetarium zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, która umieszczona jest pod 23- metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Na półkulistym ekranie odtwarza ona wygląd nieba w dowolnym czasie oraz z dowolnego miejsca z Ziemi. Ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie dziennym i nocnym związane z zjawiskami na Ziemi i w jej sąsiedztwie.
11 maja 2018 roku wczesnym rankiem nasze najstarsze przedszkolaki wyruszyły w podróż, najpierw autokarem do Planetarium w Chorzowie, a potem statkiem kosmicznym w niesamowitą podróż w przestworza.
Seans, który obejrzały dzieci przeniósł ich w fascynującą wycieczkę po układzie słonecznym. Pilotem i przewodnikiem był sam Mikołaj Kopernik.
W czasie trwania podróży mali widzowie oglądali Księżyc, Marsa, Jowisza, doświadczyły zderzenia z planetoidą, aż w końcu dotarły do komety. Po seansie dzieci przeszły do obserwatorium, gdzie ważne informacje przekazał przedszkolakom pan przewodnik.
Do przedszkola wróciliśmy wzbogaceni o nowe wiadomości, które na pewno zostaną w pamięci uczestników.